Izrael a svět Izraelská politika Zpravodajství

Trump: Palestinci si svůj stát musí zasloužit

Český spolek přátel Izraele Donald-Trump Trump: Palestinci si svůj stát musí zasloužit Izrael a svět Izraelská politika Zpravodajství

Prezident USA Trump promluvil o Izraelsko-Palestinském konfliktu

 

Prezident USA Donald J. Trump pozdvihl obočí, když zmínil možnost vyřešení Izraelsko-Palestinského konfliktu jedním státem. Kontext byl dvojznačný a nikdo si nebyl jist, co tím chtěl Trump sdělit. Jedna možnost je, že se snažil říct Palestinským vůdcům, že pokud by chtěli vlastní stát, tak si musejí sednout s Izraelci k “jednomu stolu“ a vymyslet návrh, aby oběti obou stran byly co nejmenší, ale zachovalo se mírové řešení. Jednoduše, Palestinci si musí právo na vlastní stát získat sami, jen mají právo na stát jen tak, obzvláště když jejich lídři promeškali již tolik příležitostí na ustavení svého vlastního státu. Jako Abba Eban jednou řekl: „Palestinci nikdy nezmeškají příležitost na zmeškání příležitosti.“

Všechno to začalo ve třicátých letech, když Velká Británie ustanovila komisi, která měla za úkol doporučit řešení konfliktu mezi Araby a Židy v tehdejší Palestině. Tehdy doporučila řešení dvou států, s malým státečkem židů obklopeným státem muslimů. Židé tehdy návrh přijali, ale Arabové návrh odmítli, poněvadž nechtěli ve své blízkosti žádný židovský stát a chtěli si zachovat dané území jen pro sebe.

V roce 1947 Spojené Národy rozdělily dané území na dvě části, na židovské území a na území Arabů.  Židé si svůj stát vyhlásili již v roce 1948, ale všechny okolní Arabské země se spojily ve válce proti Izraeli, ve které zabili přes jedno procento tehdejší Izraele, ale Izrael přežil.

V roce 1967 Egypt a Sýrie plánovali drtivé útoky na Izrael, ale Izrael za války vyšel s překvapivým vítězstvím, zabráním Západního Pobřeží, pásma Gazy a Sinajského poloostrova. Izrael nabídli získaná území zpět výměnnou za mír, ale Arabové odpověděli nechvalně známými třemi ne: ne míru, ne vyjednávání a ne uznání státu.

Během let 2000 a 2008 Izrael nabídl Arabům mírové smlouvy, které by ustanovily demilitarizovaný stát Palestinců, ale tyto smlouvy nebyly schváleny. Navíc během posledních let Izrael neustále nabízí jednání o míru a vytvoření suverénního státu Palestiny, ale Palestinci stále odmítají jakkoli vyjednávat.

Prezident Trump Palestincům možná říká, ať jdou k vyjednávacímu stolu a smlouvají o svůj stát. Nikdo jim samovolně nevydá území, jako jim Ariel Sharon vydal pásmo Gazy v roce 2005 pásmo Gazy, které se okamžitě proměnilo v teroristickou základnu bojující proti Izraeli. Izrael musí dostat něco výměnnou za dané území, konkrétně mír a konec konfliktu.

Odpor Palestinských vůdců dojít na jednání o jejich státě mi připomíná oblíbený židovský vtip mé matky o Samovi, 79 letém mužovi, který chce vyhrát loterii, než mu bude 80. Večer, v den svých osmdesátých narozenin s hněvem volá k Bohu:

„Bože, celý rok tě prosím, abych vyhrál v loterii, to jsi mi nemohl dopřát ani takovou maličkost?“ Bůh odpovídá: „Same, musíš pro to také něco udělat ty, kup si lístek!“

Palestinci si nekoupili lístek do loterie. Nevyjednávali s Bohem o svém snu. Nepřijímali štědré nabídky. Nedělali realistické nabídky. Nejsou ochotni činit oběti pro mír tak jako Izraelci.

Teď jim prezident Trump říká, aby si “koupili lístek.“ Nezískají si získat stát u Spojených národů, Evropské Unie nebo u mezinárodního soudu. Nezískají si ho ani jako výsledek BDS nebo jinými hnutími proti Izraeli. Získají si stát pouze vyjednáváním přímo s Izraelskou vládou, během kterého budou také muset něco obětovat.

Obamova vláda tlačila jen na Izraelskou stranu, ne na Palestince. Nastal čas, aby  Spojené Státy řekli Palestincům, že nedostanou stát za žádným jiným způsobem než vyjednáváním a že také budou muset ukončit válku s Izraelem, a to na vždy. Jinak bude pokračovat současný status quo, že zůstává jen jeden stát a tím státem je Izrael.

Palestinci nemohou vyhrát loterii bez zakoupení lístku.


Tento článek vyjde také ve zpravodaji ČSPI ve dvojčíslí 101 a 102.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *