Izrael a svět Novinky

Zeman zamíří do Izraele, v Jeruzalémě otevře České centrum

Český spolek přátel Izraele Prezident-Miloš-Zeman-zdroj-idnes.cz_ Zeman zamíří do Izraele, v Jeruzalémě otevře České centrum Izrael a svět Novinky

Do konce letošního roku Česká republika v Jeruzalémě otevře České centrum. „Stane se tak u příležitosti oficiální návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Izraeli,“ řekl poslancům ze zahraničního výboru Sněmovny náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek. Nedojde tak k přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzalému, po čemž volá Zeman.

 

„České centrum, co to vlastně je? Je to součást našeho zastoupení v Izraeli?“ zajímalo bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD, nyní šéfa zahraničního výboru Sněmovny.

„Odpovím stejně jako jsem odpověděl egyptskému velvyslanci. Ředitel Českého centra v Tel Avivu má diplomatický pas,“ opáčil mu Šrámek. V centru by měly působit organizace jako CzechTourism nebo CzechTrade, vysvětlil náměstek ministra zahraničí.

 

Česko tak v současné době nebude následovat USA a Guatemalu, které budou mít v Jeruzalému zastupitelský úřad, ač proti tomu protestují arabské země, protože stále není dořešen statut Jeruzaléma.

Česká republika bude mít v Jeruzalému honorární konzulát, ale to podle Zaorálka nemůže vadit ani arabským zemím. Honorárním konzulem bude izraelský byznysmen Dan Propper.

Problém by šéf zahraničního výboru z ČSSD viděl v tom, kdyby se z Tel Avivu do Jeruzaléma přesunulo sídlo českého velvyslanectví, jak po tom volá Zeman po vzoru amerického prezidenta Donalda Trumpa. Novým velvyslancem v Izraeli se má přitom stát současný ministr zahraničí Martin Stropnický, který odchází z vysoké politiky.

 


Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/zeman-izrael-ceske-centrum-jeruzalem-konzulat-flc-/domaci.aspx?c=A180510_142126_domaci_kop

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *