Historie

Poláci krutě zradili většinu Židů ukrývajících se na venkově před nacisty, říká nová studie

Český spolek přátel Izraele Polští-Židé-ve-Varšavském-ghettu-v-roce-1943 Poláci krutě zradili většinu Židů ukrývajících se na venkově před nacisty, říká nová studie Historie

Převratný výzkum varšavské výzkumné skupiny naznačuje, že běžní občané hrají roli ve stovkách tisíc úmrtí – což je výrazně vyšší číslo než byly předchozí odhady.

 

Podle nového průzkumu provedeného v Polsku dvě třetiny místních Židů, kteří se v zemi ukryli před nacisty, ztratili svůj život kvůli podlým činům svých nežidovských sousedů.

Tato čísla pocházejí z dvoukomponentní práce o 1600 stranách, kterou za posledních pět let sestavili historici z varšavského Centra pro výzkum židovského holocaustu. Týká se to devíti z 13 polských regionů, uvedla v neděli rozhlasová stanice TOK FM.

Zpráva přišla uprostřed polarizující debaty o zákonu, který omezuje rétoriku na polské spolupachatelství holocaustu. Studie naznačuje, že Poláci nesou částečnou zodpovědnost za stovky tisíc úmrtí Židů během holocaustu – což je číslo, které je výrazně vyšší než předchozí odhady.

Závěry tohoto výzkumu byly publikovány počátkem tohoto roku v polské knize “Osud židů ve vybraných oblastech okupovaného Polska”. Patří k osudům více než jednoho milionu Židů, kteří se ukryli, aby se unikli operaci Reinhard – nacistické německé operace k zabití 3,3 milionu Židů v okupovaném Polsku.

Podle předchozích tvrzení polského hlavního rabína Michaela Schudricha zahynulo více než 2500 Židů rukou poláků během holocaustu nebo ihned po něm. Efraim Zuroff, ředitel pro Simon Wiesenthal pro východní Evropu, zpochybnil Schudrichův odhad: věří, že správné číslo je “mnoho tisíců” lidí, včetně 15 měst ve východním Polsku, kde ne-Židé zabili své židovské sousedy.

Pokud je ale nová studie v Polsku správná, pak jsou tyto odhady jen zlomkem více než půl milionu židovských obětí holokaustu, kteří zemřeli v důsledku jednání nežidovských Poláků.

Problém polské spoluviny na holocaustu je v Polsku vysoce kontroverzní, když nacisté zabili tři miliony ne-Židů kromě čtyř miliónů Židů. V lednu pravicová vláda schválila zákon, jenž kriminalizoval obvinění Polska za nacistické zločiny. Protesty Izraele, Spojených států a židovských skupin o tomto zákoně vedly k tomu, čemu pozorovatelé říkají největší vlna antisemitské nenávisti s nebývalou intenzitou od pádu komunismu v Polsku.

Polská vláda také vede kampaň, která oslavuje činnost Poláků, kteří riskovali svůj život, aby zachránili Židy. Muzeum holocaustu Yad Vashem uznalo více než 6 000 Poláků za takové činy – nejvyšší počet všech národů.

Zvláště nebezpečná pro ukrývající se Židy byla malá polská města, podle historiků Barbary Engelkingové a Jana Grabowského, dvou z devíti výzkumníků, kteří tuto studii provedli. Těmto malým městům se říkalo “pasti smrti”, hlásila TOK FM.

Grabowski je profesorem historie na univerzitě v Ottawě v Kanadě a děkanem mezi historiky holokaustu. Jeho kniha z roku 2014  “ Hon na Židy: Zrada a vražda v německem obsazeném Polsku” byla pro stejný rok nositelkou Mezinárodní knižní ceny Yad Vashem.

Český spolek přátel Izraele Profesor-Jan-Grabowski-autor-knihy-Hon-na-Židy-Zrada-a-vraždy-v-německem-okupovaném-Polsku Poláci krutě zradili většinu Židů ukrývajících se na venkově před nacisty, říká nová studie Historie
Profesor Jan Grabowski, autor knihy Hon na Židy – Zrada a vraždy v německem okupovaném Polsku

Poslední výzkum byl proveden identifikací, rozhovory nebo přezkoumáním rozhovorů s co nejvíce přeživšími, aby byl zjištěn osud ostatních Židů, kteří se skrývali a kteří nepřežili. Výzkum obsahuje také nově objevené archivy z odlehlých oblastí Polska během německé okupace a po ní.

V jednom regionu, Miechów, více než 10 procent židů v úkrytu bylo podle studie přímo zavražděno partyzány, kteří byli členy polského odboje.

 


Zdroj: www.timesofisrael.com
Překlad: Martin Seidl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *