Svět

Palestinci musí vytvořit mír a nebo držet hubu, řekl Saúdský koruní princ Americkým Židům.

Český spolek přátel Izraele Královský-princ-Saudské-Arábie-prezident-Mohammed-bin-Salman-Al-Saud-Zdroj-Timesofisrael Palestinci musí vytvořit mír a nebo držet hubu, řekl Saúdský koruní princ Americkým Židům. Svět

Na schůzce v New Yorku minulého měsíce Mohammed bin Salman vyčetl Abbásovi a jeho předchůdcům 40 let neschopné politiky, vůči míru s Izraelem.

 

Při schůzce s židovskými lídry v New Yorku minulý měsíc, Saúdský korunní princ Mohammed bin Salman káral palestinské vedení za odmítání příležitostí pro mír s Izraelem za posledních několik desítek let, a řekl, že by měli přijmout mírové návrhy nebo “Sklapnout.”

 

Prince Salman také řekl americkým židovským vůdcům, že “palestinská otázka není na vrcholu agendy saúdské vlády” 
Existuje mnohem naléhavější a důležitější otázky, jako je Írán”, podle televizního vysílání zpráv kanálu 10 Izraelské tv

 

Nicméně korunní princ údajně zdůraznil, že bude muset učinit podstatný pokrok směrem k izraelsko-palestinské dohodě předtím, než Saúdové a jiné arabské státy prohloubí své vztahy s Izraelem. “Je třeba dosáhnout významného pokroku směrem k dohodě s Palestinci, než bude možné vyjednávat mezi Saúdskou Arábií a arabským světem a Izraelem,”

 

Zpráva v televizi pocházela ze setkání 27. března během velké návštěvy prince v USA. Saudské velvyslanectví uvedlo, že korunní princ se měl setkat s židovskými vůdci, včetně rabína Rika Jacobse, předsedy Unie pro reformní judaismus; Rabín Steven Wernick, vedoucí Společné synagogy konzervativního judaismu; a Allen Fagin, výkonný viceprezident ortodoxní unie. Toto setkání, které zahrnovalo také křesťanské vůdce, se uskutečnilo 28. března.

 

Zpráva pro televizi byla převzata z ministerstva zahraničí od izraelského diplomata z New yorku , který byl informován o setkání přítomnými a třemi dalšími zdroji, kteří se seznámili s obsahem schůzky. Jeden z přítomných řekl, že podle toho co princ musel říct, tak všichni spadli z jejich židlí.

 

Řada mediálních zpráv včetně zpráv The New York Times a Reuters v posledních měsících prohlašuje, že saúdský korunní princ vyvíjel tlak na prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbása, aby přijal hodně očekávaný mírový návrh administrativy prezidenta Trumpa.
Po setkání se židovskými a křesťanskými vůdci 28. března řekl saudský velvyslanec ve Washingtonu, že setkání “zdůraznilo společné pouto mezi všemi lidmi, zejména lidmi víry, které zdůrazňují důležitost tolerance, soužití a společné spolupráce pro lepší budoucnost pro celé lidstvo. ”
Mluvčí velvyslanectví dodal, že “království Saúdské Arábie vždy a nadále bude prosazovat rozšiřující se dialog, budování lepšího porozumění mezi náboženstvími a soustředění se na sdílené lidstvo všech národů”.

Žádné specifické podrobnosti o tom, co říkali vůdcové víry a korunní princ, nebyli zveřejněny.

 

V rozhovoru zveřejněném o několik dní později korunní princ uznal právo Izraele na existenci a vyzdvihl perspektivu budoucích diplomatických vztahů mezi jeho královstvím a židovským státem.

V rozsáhlém rozhovoru s Jeffreym Goldbergem z The Atlantic’s nastínil princ svou vizi o budoucnosti Středního východu, včetně možnosti spolupráce s Izraelem.

Zeptal se, zda má “židovský národ alespoň na část své rodné vlasti právo na národnostní stát,” odpověděl: “Věřím, že každý národ má kdekoli právo žít v mírovém národě. Věřím, že Palestinci a Izraelci mají právo mít vlastní zemi.”

Nicméně v souladu s podmínkami regionálního mírového návrhu, jeho královská výsost saúdský korunní princ dodal, že dohoda s Palestinci je předpokladem formálních vztahů. “Musíme však uzavřít mírovou dohodu, která zajistí stabilitu pro všechny kde budou mít normální vztahy,” řekl.

Korunní princ neměl “žádnou náboženskou námitku vůči existenci Izraele?”
“Máme pouze náboženské obavy o osud svaté mešity v Jeruzalémě a o právech palestinského lidu. To je to, co máme. Nemáme žádné námitky vůči jiným lidem. ”

Na otázku o antisemitismu v Saúdské Arábii řekl: “Naše země nemá problém se Židy. Náš prorok Mohamed si vzal židovskou ženu. Nejen jeho přítel – oženil se s ní. Náš prorok, jeho sousedé byli židé. V Saúdské Arábii žije spousta Židů pocházejících z Ameriky pocházející z Evropy. Mezi křesťany a muslimy a Židy nejsou žádné problémy. Máme problémy, jako byste našli kdekoli na světě, mezi některými lidmi. Ale normální problémy.”

 

Izrael a Saúdská Arábie nemají žádné oficiální vztahy a království neuznává židovský stát. Izrael v posledních letech naznačil tajné vazby se Saúdskou Arábií, zdůrazňující, že obě země mají zájem bojovat proti Íránu. Zvěsti tajných vztahů odmítli saúdští úředníci. Přesto, v roce 2016 navštívil egyptský generál Jeruzalém a setkal se s izraelskými zákonodárci a saúdští úředníci se několikrát veřejně setkali s izraelskými úředníky. Saúdská Arábie také umožnila leteckému dopravci Air India letět z Tel Avivu přes svůj vzdušný prostor.

 

Diskuse o tom, zda společný zájem o Írán spojuje Izrael a Saúdskou Arábii, řekl: “Izrael je velká ekonomika ve srovnání s jejich velikostí a je to rostoucí ekonomika a samozřejmě existuje mnoho zájmů, které s Izraelem sdílíme, a pokud bude existovat mír, byl by velký zájem mezi Izraelem a zeměmi Rady pro spolupráci v Perském zálivu a zeměmi, jako je Egypt a Jordánsko. ”
Salman také hovořil o hrozbě pro Blízký východ, jak řekl, že byla položena Íránem, a dokonce říkal, že Ayatollah Ali Khamenei, nejvyšší vůdce islámské republiky, ” že vytvořit Hitlera bude dobré”.
“Hitler neudělal to, co se snaží nejvyšší vůdce. Hitler se snažil dobýt Evropu. To je špatné, “vysvětlil. “Ale nejvyšší vůdce se pokouší dobýt svět. Věří, že vlastní svět. Oba jsou zlí lidé. On je Hitler na Blízkém východě. Ve dvacátých a třicátých letech nikdo nepozoroval Hitlera jako nebezpečí. Jen málo lidí. Dokud se to nestane. Nechceme, aby se to, co se stalo v Evropě, stalo na Středním východě. Chceme to zastavit prostřednictvím politických kroků, hospodářských kroků, inteligence. Chceme se vyhnout válce. ”

 

Krátce poté Saudský král Salman znovu potvrdil podporu své země Palestincům v rozhovoru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Král “znovu potvrdil vytrvalé postavení království vůči palestinské otázce a legitimní práva palestinského lidu k nezávislému státu s Jeruzalémem jako hlavním městem”, uvedla oficiální Saúdská tisková agentura.

 


Zdroj: https://www.timesofisrael.com/palestinians-must-make-peace-or-shut-up-saudi-crown-prince-said-to-tell-us-jews/
Překlad: Jan Roubíček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *